• Dyrektorzy SP 3 w Ligocie

      • Bogusław Nikiel
      • Bogusław Nikiel(dyrektor w latach – 1958 – 1982)urodził się 18 stycznia 1930 roku w Mnichu, gmina Chybie. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Mnichu. Następnie rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym w Cieszynie, po skończeniu którego w 1949 roku otrzymał dyplom nauczyciela. Pracę zawodową jako nauczyciel rozpoczął na Górnym Śląsku. Od roku 1953 – 1957 pełnił funkcję kierownika Szkoły Podstawowej Nr 3 w Świętochłowicach. Przez szereg lat studiował zaocznie • 1957 r. – ukończył Studium Nauczycielskie z matematyki we Wrocławiu • W latach 1960 – 1965 ukończył studia zaoczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach na Wydziale Matematyczno – Fizyko – Chemicznym, uzyskując w 1965 r. dyplom magistra. Od 1957 – 1982 r. był dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 3 w Ligocie, w tym również przez okres 4 lat pełnił funkcję dyrektora gminnego. Obowiązki dyrektora szkoły objął jeszcze rok przed oddaniem szkoły do użytku. Powierzono mu zadanie zorganizowania szkoły, aż do jej otwarcia, przyjęcia uczniów i rozpoczęcia nauki. Wykonał ogromną pracę, która przyniosła efekt w postaci uroczystego otwarcia Szkoły Nr 3 w Ligocie 24 sierpnia 1958 roku. Bolesław Nikiel funkcję dyrektora Szkoły Nr 3 w Ligocie pełnił przez 25 lat od 1957 – 1982 r. Wśród młodzieży, nauczycieli oraz rodziców cieszył się wielkim autorytetem i szacunkiem. Był nauczycielem z zamiłowania, wielce utalentowanym, posiadającym głęboką wiedzę, którą przekazywał uczniom. Osiągał bardzo dobre wyniki w nauczaniu i wychowaniu. Umiejętnie łączył pracę pedagogiczno – wychowawczą z działalnością społeczną. Widział jeszcze wiele problemów, które należałoby rozwiązać i pragnął jeszcze wiele dobrego dokonać. Śmierć, która nastąpiła 8 września 1982 r. przerwała jego pracowite życie w pełni sił twórczych, w młodym 52 roku życia, po 33 latach pracy w zawodzie nauczycielskim. Za swoją wzorową, pełną poświęcenia pracę dydaktyczno – wychowawczą i działalność społeczną, otrzymał następujące odznaczenia: • 1968 r. - Srebrną Odznakę Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego • 1975 r. - Złoty Krzyż Zasługi • 1976 r. - Złotą Odznakę Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego • 1978 r. - Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego • 1981 r. - Medal Edukacji Narodowej • 1982 r. - Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
      • Bogdan Szypuła
      • Bogdan Szypuła(dyrektor w latach 1982 – 1991)Absolwent Liceum Pedagogicznego w Pszczynie. Studia magisterskie ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu na kierunku matematyka. W latach 1960 – 1962 pracował w Sosnówce w powiecie jeleniogórskim. Następnie na dwa lata został powołany do służby wojskowej. Po jej odbyciu od roku 1964 – 1975 pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Zabrzegu. W roku 1975 podjął pracę w szkole na Burzeju, gdzie w 1982 roku objął stanowisko dyrektora. Funkcję tę pełnił do roku 1991. W latach 1975 – 1977 pełnił dodatkowo funkcję Zastępcy Gminnego Dyrektora Szkół. Czas pełnienia funkcji dyrektora szkoły, to czas wytężonych prac związanych z rozwojem bazy materialnej szkoły. Zakupiono nowe meble do klas i pracowni, wyposażono sale lekcyjne w pomoce dydaktyczne i sprzęt audiowizualny. Utworzono klasopracownię języka polskiego, matematyczno – fizyczną i historyczno – geograficzną. Odnowiono elewację szkoły i domu nauczyciela. Założono nowy drenaż boiska. W roku 1986 utworzono oddział przedszkolny dla dzieci 5 – letnich. Uczniowie startowali w wielu międzyszkolnych konkursach, turniejach oraz zawodach sportowych.
      • Halina Mikołajczyk
      • Halina Mikołajczyk(dyrektor w latach 1991 – 1998)Ukończyła Wyższą Szkołę Nauczycielską na Uniwersytecie Śląskim na kierunku filologia rosyjska. Od 1968 roku pracowała w tutejszej szkole jako nauczycielka języka rosyjskiego i wychowania fizycznego. W roku 1991 objęła funkcję dyrektora szkoły, którą pełniła do roku 1998. W tym czasie prowadzono dalsze prace związane z polepszaniem warunków nauki i pracy, poprawą estetyki pomieszczeń szkolnych, rozwijaniem działalności dydaktycznej oraz opiekuńczo - wychowawczej. Powstało nowe boisko do koszykówki, siatkówki i tenisa ziemnego o nawierzchni asfaltowej, przebudowano bieżnię i skocznię. Zakupiono meble szkolne do sal lekcyjnych, oddziału przedszkolnego, pokoju nauczycielskiego. Utworzono, z pomieszczeń gospodarczych na parterze szkoły, nową salę dla oddziału przedszkolnego. Zaadoptowano pomieszczenia na parterze dla Biblioteki Publiczno - Szkolnej. Powstała pracownia komputerowa i rozpoczęło działalność kółko komputerowe. Od 1995 roku organizowano wyjazdy uczniów klas trzecich na „zieloną szkołę” nad morze, najpierw przy współpracy z SP5 w Czechowicach – Dziedzicach, a od 1997 roku już samodzielnie. Od 1994 roku w czasie wakacji organizowano dla uczniów półkolonie w szkole. Uczniowie z sukcesami startowali w olimpiadach przedmiotowych, konkursach i zawodach sportowych. Za zasługi włożone w wychowanie i nauczanie młodzieży otrzymała Złoty Krzyż Zasługi oraz nagrodę Burmistrza Miasta Czechowic Dziedzic.
      • Jadwiga Wizner
      • Jadwiga Wizner(dyrektor w latach 1998 – 2023)Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła studia wyższe, magisterskie na wydziale Matematyki – Fizyki – Chemii o kierunku chemia. 1 września 1989 roku podjęła swoją pierwszą pracę zawodową w szkole na Burzeju jako nauczyciel chemii, biologii i matematyki. Dziewięć lat pracy nauczycielskiej to czas doskonalenia zawodowego, wzbogacania warsztatu pracy oraz poznawania środowiska lokalnego. 1 września 1998 roku, w drodze konkursu, została wybrana na dyrektora szkoły. W tym czasie doskonaliła się zawodowo kończąc studia podyplomowe w zakresie zarządzania szkołą i placówkami oświatowymi, przyrody, surdopedagogiki, oligofrenopedagogiki, spektrum Autyzmu oraz terapii pedagogicznej i socjoterapii. Do najważniejszych wydarzeń z życia szkoły z okresu sprawowania funkcji dyrektora należą: • Reforma systemu oświaty zmieniająca ośmioletnią szkołę podstawową w szkołę sześcioletnią a po 20 latach szkołę sześcioletnią w ośmioletnią.. • Nadanie szkole imienia Zofii Kossak – Szczuckiej oraz udział szkoły co dwa lata w konkursie poświęconym patronce w Górkach Wielkich i współpraca ze szkołami noszącymi jej imię. • Wzbogacenie szkoły w pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy oraz nowy obiekt sportowy w postaci trawiastego boiska. • Utworzenie dziesięciostanowiskowej pracowni komputerowej dla uczniów z dostępem do Internetu. • Udział szkoły w różnorakich konkursach wiedzowych, artystycznych i zawodach sportowych na terenie gminy i poza nią. • Szeroko pojęta współpraca ze środowiskiem lokalnym, organizacja imprez z udziałem dzieci i rodziców. • Zakończone sukcesem starania szkoły o pracownię komputerową z MEN. • Udział szkoły w projekcie edukacyjnym finansowanych przez Unię Europejską (zajęcia dodatkowe dla uczniów klas 1-3). • Reforma oświaty wprowadzająca dzieci sześcioletnie do klasy I szkoły podstawowej • Budowa nowej pełnowymiarowej sali gimnastycznej wraz z zapleczem kuchennym • Uruchomienie cateringowej stołówki szkolnej we współpracy ze Zespołem Szkół w Ligocie (obecnie Szkoła Podstawowa nr 1 w Ligocie) • Przyłączenie szkoły do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – szybki i bezpieczny internet • Uzyskanie przez szkołę certyfikatu Wiarygodna Szkoła • Pozyskiwanie dodatkowych środków na zakup pomocy dydaktycznych dla szkoły w ramach projektów MEN – Aktywna Tablica, Laboratoria Przyszłości, Pracowniw Przedmiotowe. Za zasługi w pracy na rzecz dzieci i młodzieży oraz środowiska lokalnego kilkakrotnie otrzymała nagrodę Burmistrza Czechowic – Dziedzic a w 2019r. Medal Komisji Edukacji Narodowej.
      • Dorota GorausDyrektor szkoły od 2023 roku. Magister filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 1 września 1995 roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 7 im. Kazimierza Wielkiego w Czechowicach-Dziedzicach. We wrześniu 1997 roku została przyjęta do Szkoły Podstawowej nr 3 w Ligocie jako nauczyciel języka polskiego. Po ukończeniu studiów podyplomowych i uzyskaniu kwalifikacji uczyła również historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Od 2000 roku pełniła funkcję społecznego zastępcy dyrektora szkoły, a w 2022 roku została zastępcą dyrektora szkoły. Jej praca była doceniana i nagradzana: siedmiokrotnie otrzymała nagrodę dyrektora szkoły, a trzykrotnie nagrodę burmistrza. W marcu 2023 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą, aby móc wziąć udział w konkursie i objąć stanowisko dyrektora szkoły. We wrześniu 2024 roku dzięki staraniom zapoczątkowanym przez poprzedniczkę, Panią dyrektor Jadwigę Wizner został uruchomiony pełny węzeł żywieniowy, kuchnia zaczęła gotować obiady. Także we wrześniu 2024 roku szkoła otrzymała monitor interaktywny i programy multimedialne z programu “Aktywna tablica”. Jest mocno związana ze środowiskiem i stara się kontynuować dobre tradycje szkoły.
  • Galeria zdjęć

    • brak danych